VSL sklep I Cp 1227/98
ECLI:SI:VSLJ:1999:I.CP.1227.98Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev▾
Jedro povzetek sodišča
Ker je bila pritožba vložena dva dni prepozno, jo je bilo potrebno zavreči.
Izrek
Pritožba se zavrže.
Obrazložitev
Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom zavrnilo predlog tožene stranke za vrnitev v prejšnje stanje in ji naložilo, da mora povrniti tožeči stranki njene pravdne stroške v znesku 15.270,00 SIT.
Proti navedenemu sklepu se je pritožila tožena stranka, ki predlaga, da pritožbeno sodišče izpodbijani sklep razveljavi in zadevo vrne sodišču prve stopnje v novo odločanje. V obrazložitvi navaja, da je vabilo za glavno obravnavo prejel sosed, ker se toženec takrat sploh ni nahajal doma, kot je navedel že v predlogu za vrnitev v prejšnje stanje.
Pritožba je prepozna.
Po določbi I. odstavka 348. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju ZPP) v zvezi z 381. členom tega zakona se lahko stranka zoper sklep, izdan na prvi stopnji pritoži v 15 dneh od vročitve prepisa sklepa. Iz povratnice, ki je javna listina, izhaja, da je bil sklep vročen tožencu dne 4.5.1998, pritožba pa je bila vložena neposredno na sodišču prve stopnje šele dne 21.5.1998. Petnajstdnevni rok za pritožbo je iztekel na delovni dan, v torek dne 19.5.1998, kar pomeni, da je bila pritožba vložena dva dni prepozno. Po določbi I.
odstavka 358. člena pa prepozno pritožbo zavrne sodišče prve stopnje brez naroka. Če pa tega ne stori, mora to storiti sodišče druge stopnje na podlagi določbe I. odstavka 367. člena ZPP.
Glede na obrazloženo je torej pritožbeno sodišče pritožbo tožene stranke kot prepozno zavrglo.
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 23. 8. 2009Nazaj na vrh ↑