VSL sklep III Cp 2445/2005
ECLI:SI:VSLJ:2005:III.CP.2445.2005Področje: civilno procesno pravo, izvršilno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev▾
Jedro povzetek sodišča
Ker je sodišče prve stopnje ustavilo izvršbo na sredstva na
dolžnikovem računu, ne da bi pred tem odločilo o pravočasnem predlogu
upnika za podaljšanje roka za sporočilo podatkov o dolžniku, je
kršilo določbe 110. člena ZPP v zvezi s 15. členom ZIZ, to pa je
vplivalo na pravilnost in zakonitost sklepa o ustavitvi izvršbe.
Izrek
Pritožbi se ugodi, izpodbijani sklep se razveljavi in se zadeva vrne
sodišču prve stopnje v nov postopek.
Odločitev o pritožbenih stroških upnika se pridrži za končno
odločbo.
Obrazložitev
Okrajno sodišče v Ljubljani je s sklepom z dne 7.2.2005, opr. št. 10
I 2003/, ustavilo izvršbo z rubežem in prenosom dolžnikovih denarnih
sredstev na računu pri organizaciji za plačilni promet.
Proti sklepu se je pritožil upnik. V pritožbi navaja, da je
pravočasno sodišče zaprosil za podaljšanje roka za pridobitev
podatkov o dolžniku in v tem svojem predlogu tudi navedel upravičene
razloge za podaljšanje roka. Sodišče prve stopnje pa o tem njegovem
predlogu sploh ni odločalo. Meni, da bi moralo sodišče prve stopnje
pred izdajo izpodbijanega sklepa odločiti o predmetnem predlogu za
podaljšanje roka oz. upnika seznaniti z razlogi, zaradi katerih
predlogu ne bo ugodilo. Iz obrazložitve izpodbijanega sklepa pa je
razvidno, da se sodišče do predloga ni opredelilo niti ob izdaji
izpodbijanega sklepa o ustavitvi izvršbe na denarna sredstva
dolžnika.
Pritožba je utemeljena.
Sodišče prve stopnje je, kot le-to pravilno ugotavlja v svojem
sklepu, s sklepom z dne 24.6.2004 upnika pozvalo, da v 8 dneh sporoči
točen naslov dolžnika ali njegovo davčno številko in ga hkrati
poučilo, da bo izvršbo na denarna sredstva na dolžnikovem računu
ustavilo, če omenjenih podatkov sodišču ne bo sporočil pravočasno.
Rok, ki ga je z omenjenim sklepom sodišče določilo upniku, je sodni
rok in kot tak podaljšljiv, saj se ta po določbi 2. odst. 110. čl.
Zakona o pravdnem postopku - ZPP v zvezi s 15. čl. Zakona o izvršbi
in zavarovanju - ZIZ lahko podaljša, če za to obstajajo upravičeni
razlogi. Podaljšanje roka se mora zahtevati, preden se rok izteče (3.
odst. 110. čl. ZPP v zvezi s 15. čl. ZIZ). Sklep s pozivom sodišča za
sporočilo točnih dolžnikovih podatkov je upnik prejel 30.9.2004, kar
pomeni, da je rok iztekel dne 7.9.2004. Upnik je zadnji dan roka dne
7.9.2004, torej pravočasno, sodišče zaprosil za podaljšanje roka za
predložitev dolžnikovih podatkov. Ker sodišče o tem upnikovem
predlogu ni odločilo, temveč je izvršbo na dolžnikova denarna
sredstva ustavilo, ne da bi pred tem odločilo o utemeljenosti
upnikovega predloga za podaljšanje roka, je kršilo določbe 110. čl.
ZPP v zvezi s 15. čl. ZIZ, to pa je vplivalo na pravilnost in
zakonitost odločbe (1. odst. 339. čl. ZPP v zvezi s 1. odst. 366. čl.
ZPP in 15. čl. ZIZ). Zaradi te procesne kršitve je sodišče druge
stopnje pritožbi upnika ugodilo, izpodbijani sklep razveljavilo in
zadevo vrnilo sodišču prve stopnje v nov postopek (3. tč. 365. čl.
ZPP v zvezi s 15. čl. ZIZ). Skladno s sprejeto odločitvijo je
odločitev o pritožbenih stroških upnika pridržalo za končno odločbo
(3. odst. 165. čl. ZPP v zvezi s 15. čl. ZIZ).
Sodišče naj v novem postopku odpravi ugotovljeno postopkovno kršitev
in o upnikovem predlogu za podaljšanje roka odloči (s posebnim
sklepom ali hkrati s sklepom o ustaviti postopka, če bo spoznalo, da
predlog ni utemeljen).
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 23. 8. 2009Nazaj na vrh ↑