VSL Sklep V Cp 710/2026
ECLI:SI:VSLJ:2026:V.CP.710.2026Področje: dedno pravo, sodne takse
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–7▾
Jedro povzetek sodišča
Za presojo (ne)pravočasnosti ugovora zoper plačilni nalog pritožbene navedbe glede nepravilnosti izdanega dodatnega sklepa o dedovanju niso pravno relevantne.
Izrek
Pritožba se zavrne in se izpodbijani sklep sodišča prve stopnje potrdi.
Obrazložitev
1Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje zavrglo ugovor dedičev z dne 12. 1. 2026 zoper plačilna naloga z dne 4. 8. 2023.
2Zoper sklep se pravočasno pritožujeta dediča zapustnikova zunajzakonska partnerica A. A. in zapustnikov sin B. B. Navajata, da je bil v dodatnem sklepu o dedovanju upoštevan znesek 362,12 EUR, ki je bil sicer evidentiran na bančnem računu zapustnika, ampak ni predstavljal njegovega premoženja, temveč je bil na njegov račun nakazan pomotoma zaradi napake bančnega uslužbenca. Račun pokojnega je bil že zaprt oziroma v zapiranju, kar izhaja iz vloge z dne 4. 11. 2022, sredstva pa zato niso predstavljala dejanske zapuščine, temveč pomotno nakazilo. O stanju računa sta dediča sodišče že obvestila z vlogo z dne 4. 11. 2022, zato prosita za ponovno preučitev dokumentacije. Ker jima je bila naložena tudi obveznost plačila sodne takse, sodišče prosita, da glede na okoliščine odloči o oprostitvi plačila sodne takse.
3Pritožba ni utemeljena.
4Sodišče prve stopnje je 3. 7. 2023 izdalo dodatni sklep o dedovanju za pozneje najdeno zapuščino, denarna sredstva v višini 362,12 EUR na bančnem računu zapustnika. Sodno takso za dedovanje pozneje najdene zapuščine je odmerilo na 45 EUR in jo vsakemu od dedičev v deležu do 1/2 v plačilo naložilo z izpodbijanima plačilnima nalogoma z dne 4. 8. 2023.
5Pravno sredstvo zoper izdani plačilni nalog je ugovor, ki ga je po prvem odstavku 34.a člena ZST-11 treba vložiti v roku 8 dni od prejema plačilnega naloga. Plačilna naloga z dne 4. 8. 2023 sta bila dedičema vročena 7. 8. 2023, kar pomeni, da jima je ugovorni rok iztekel 30. 8. 2023. Obravnavani ugovor sta dediča vložila šele 12. 1. 2026, kar je skoraj dve leti in pol po izteku roka in bistveno prepozno. Izpodbijana odločitev sodišča prve stopnje o zavrženju prepoznega ugovora z dne 12. 1. 2026 zoper plačilna naloga z dne 4. 8. 2023 je zato pravilna.
6Za presojo (ne)pravočasnosti ugovora zoper plačilni nalog pritožbene navedbe glede nepravilnosti izdanega dodatnega sklepa o dedovanju niso pravno relevantne. Kljub temu pa pritožbeno sodišče opozarja na vlogo dedičev z dne 11. 8. 2023 na r. št. 49 v spisu, naslovljeno kot "Ugovor oz. oprostitev sodne takse na plačilni nalog opr. št. III D 978/2014 - dodatni sklep o dedovanju, ki se izpodbija v celoti". Navedeno vlogo je sodišče prve stopnje obravnavalo le kot predlog za oprostitev plačila sodne takse po plačilnih nalogih z dne 4. 8. 2023, ki je bil s sklepoma z dne 22. 11. 2023 že pravnomočno zavrnjen (zato ponovnega odločanja o oprostitvi iste sodne takse, ki ga zahtevata v obravnavani pritožbi, dediča ne moreta doseči). Ob tem pa je sodišče prezrlo, da vloga po naslovu in po vsebini predstavlja tudi pravočasen ugovor zoper plačilni nalog z dne 4. 8. 2023 in pravočasno pritožbo zoper dodatni sklep o dedovanju z dne 3. 7. 2023, o čemer še ni bilo odločeno.
7Po pojasnjenem je pritožbeno sodišče neutemeljeno pritožbo dedičev zavrnilo in izpodbijani sklep potrdilo (2. točka 365. člena ZPP2). V nadaljevanju postopka pa naj sodišče prve stopnje skladno z navodili iz prejšnje točke obrazložitve presodi še vlogo dedičev z dne 11. 8. 2023.
1 Zakon o sodnih taksah, Ur. l. RS, št. 37/08, s spremembami in dopolnitvami.
2 Zakon o pravdnem postopku, Ur. l. RS, št. 26/99, s spremembami in dopolnitvami.
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 22. 5. 2026Nazaj na vrh ↑