VSL Sklep I Cp 1282/2023
ECLI:SI:VSLJ:2024:I.CP.1282.2023Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–6▾
Jedro povzetek sodišča
Obvestilo je bilo puščeno v hišnem nabiralniku 18. 11. 2022, zato se je 15 dnevni rok za dvig pisanja iztekel v soboto, 3. 12. 2022. Ker tožena stranka sodnega pisanja ni dvignila, je tega dne nastopila fikcija vročitve in se je 15 dnevni rok za vložitev pritožbe iztekel v ponedeljek, 19. 12. 2022.
Izrek
Pritožba se zavrne in se izpodbijani sklep potrdi.
Obrazložitev
Odločitev sodišča prve stopnje
1Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje odločilo, da se pritožba tožene stranke z dne 29. 11. 2022, na sodišče vložena dne 23. 12. 2022, zoper sklep z dne 14. 11. 2022 o umiku pritožbe zoper sodbo, zavrže.
Povzetek pritožbenih navedb
2Proti navedenemu sklepu se je laično pritožila tožena stranka. Navaja, da ni plačala stroškov sodne takse za pritožbo, zaradi materialne škode, ki ji je bila povzročena s strani tožeče stranke in nima s čim plačati sodne takse, kar je razvidno iz njenega materialnega stanja. Prosi, da se jo oprosti plačila takse in se upošteva pritožba na sklep II P 470/2019. Pritožba je bila pravočasno oddana od dneva prejema pošiljke. Prosi za ponovno preverbo vseh podatkov, ki so toženi stranki povzročile materialno škodo.
3Tožeča stranka na pritožbo ni odgovorila.
Presoja utemeljenosti pritožbe
4Pritožba ni utemeljena.
5Izpodbijani sklep je sodišče prve stopnje izdalo, ker je bila pritožba tožene stranke prepozna. V pritožbi sicer trdi, da je bila pritožba oddana pravočasno od dneva prejema pošiljke. Kot je navedlo že sodišče prve stopnje v izpodbijanem sklepu, iz obvestila, pripetega k list. št. 96, izhaja, da je bilo obvestilo puščeno v hišnem nabiralniku 18. 11. 2022, zato se je 15 dnevni rok za dvig pisanja iztekel v soboto, 3. 12. 2022. Ker tožena stranka sodnega pisanja ni dvignila, je tega dne nastopila fikcija vročitve in se je 15 dnevni rok za vložitev pritožbe iztekel v ponedeljek, 19. 12. 2022. Kot izhaja iz dohodnega žiga sprejemne pisarne na list. št. 101, je tožena stranka pritožbo vložila 23. 12. 2022, torej prepozno. Glede na navedeno je odločitev sodišča prve stopnje v skladu s prvim in drugim odstavkom 343. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju ZPP) pravilna.
6Ker pritožba ni utemeljena in niso podani razlogi, na katere višje sodišče pazi po uradni dolžnosti (drugi odstavek 350. člena ZPP), je višje sodišče pritožbo v skladu z 2. točko 365. člena ZPP zavrnilo in potrdilo sklep sodišča prve stopnje.
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 10. 5. 2024Nazaj na vrh ↑