UPRS Sklep I U 1355/2022-5
ECLI:SI:UPRS:2022:I.U.1355.2022.5Področje: upravni spor, pravo vizumov, azila in priseljevanja
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–8▾
Jedro povzetek sodišča
Ker iz vročilnice v upravnem spisu izhaja, da je bil sklep tožniku vročen 28. 9. 2022, sodišče ugotavlja, da je tožnik tožbo vložil po izteku tridnevnega roka za vložitev tožbe.
Izrek
I. Tožba se zavrže.
Obrazložitev
1Z izpodbijanim sklepom je tožena stranka omejila gibanje tožniku zaradi ugotovitve določenih dejstev, na katerih temelji prošnja za mednarodno zaščito, ki jih brez izrečenega ukrepa ne bi bilo mogoče pridobiti, in obstaja nevarnost, da bo tožnik pobegnil, ter odločila, da se ga pridrži v prostorih Centra za tujce v Postojni od 23. 9. 2022 od 12.30 ure do prenehanja razloga, vendar najdlje do 23. 12. 2022 do 12.30 ure, z možnostjo podaljšanja za en mesec.
2Tožnik je zoper ta sklep vložil tožbo, predlaga pa tudi izdajo začasne odredbe.
3Tožba se zavrže.
4Skladno s sedmih odstavkom 84. člena Zakona o mednarodni zaščiti (v nadaljevanju ZMZ-1) je treba tožbo v upravnem sporu v teh primerih vložiti v treh dneh od vročitve sklepa. Po vpogledu v upravni spis (ki ga je sodišče prejelo že v okviru upravnega spora pod opr. št, I U 1322/2022 in je sodišče v ta spis vpogledalo) je sodišče ugotovilo, da iz podatka na vročilnici, ki se nahaja v dokumentaciji upravnega spisa, izhaja, da je bil izpodbijani sklep tožniku vročen 28. 9. 2022. To pomeni, da se je tridnevni rok za vložitev tožbe v upravnem sporu iztekel 3. 10. 2022.
5Tožnik je tožbo vložil 6. 10. 2022, in sicer jo je tega dne poslal sodišču s priporočeno pošiljko. Sodišče je tožnika pozvalo k izjasnitvi s tem v zvezi, in pooblaščenec tožnika je pojasnil, da je s strani Centra za tujce v Postojni ter s strani tožene stranke prejel informacijo, da je bil izpodbijani sklep tožniku vročen 4. 10. 2022. Ker iz vročilnice v upravnem spisu izhaja, da je bil sklep tožniku vročen 28. 9. 2022, sodišče ugotavlja, da je tožnik tožbo vložil po izteku tridnevnega roka za vložitev tožbe. Zato je sodišče tožbo zavrglo na podlagi 2. točke prvega odstavka 36. člena Zakona o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1).
6Hkrati sodišče ugotavlja, da je tožnik pred tem že vložil tožbo zoper izpodbijani sklep na tukajšnje sodišče, ki je o tožbi po dne 6. oktobra 2022 opravljeni glavni obravnavi že odločilo s sodbo I U 1322/2022-18 z dne 6. 10. 2022. S sodbo je tožbi ugodilo in sklep Ministrstva za notranje zadeve št. 2142-4386/2022/8 (1222-02) z dne 23. 9. 2022 odpravilo, pri čemer pa sodba še ni pravnomočna.
7Glede na navedeno je moralo sodišče ravnati skladno s citiranimi zakonskimi določbami in na podlagi 2. točke 1. odstavka 36. člena ZUS-1 tožbo s sklepom kot prepozno zavreči (3. odstavek 36 . člena v zvezi s 5. odstavkom 59. člena ZUS-1).
8Ker je sodišče tožbo zavrglo iz procesnih razlogov, se do vsebinskih navedb ni opredeljevalo.
Vir: Upravno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 17. 5. 2023Nazaj na vrh ↑