VSL Sklep I Cp 139/2023
ECLI:SI:VSLJ:2023:I.CP.139.2023Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–4▾
Jedro povzetek sodišča
Pritožba, vložena po preteku 8 - dnevnega pritožbenega roka, je prepozna, zato jo je pritožbeno sodišče zavrglo.
Izrek
Pritožba tožeče stranke z dne 3. 3. 2022 se zavrže.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je s sklepom z dne 25. 1. 2022 ugotovilo, da je ugovor tožnika z dne 7. 7. 2020 zoper plačilni nalog z dne 7. 5. 2022, umaknjen.
2Tožena stranka je zoper izdan plačilni nalog Pl 67/2019 pravočasno ugovarjala, hkrati pa predlagala odlog plačila sodne takse. Predlog za odlog je bil zavržen 8. 9. 2020, saj tožena stranka kljub pravilnemu pozivu sodišča predloga ni dopolnila in takse ni plačala. Nastopila je posledica, na katero je bila tožena stranka opozorjena po določbi 105. a člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP).
3Pritožba je prepozna.
4Nato je sodišče prve stopnje skušalo sklep vročiti toženi stranki (povratnica pripeti k list. št.). Vročevalec je pustil naslovniku obvestilo, ker ni bilo naslovnika doma in sicer dne 3. 2. 2022 v hišnem predalčniku. Bilo je opozorilo, da mora pisanje dvigniti v 15-ih dneh, sicer bo pisanje puščeno v predalčniku. To se je zgodilo po podatkih vročevalca 19. 2. 2022. Rok za pritožbo 8 dni je tako potekel 28. 2. 2022. Pritožnik pa vlaga pritožbo 3. 3. 2022. Kot izhaja iz pravnega pouka je pritožbeni rok 8 dni. Tako pa se izkaže, da je pritožba vložena po preteku roka, torej prepozna. Pritožbeno sodišče mora tako pritožbo zavreči (1. točka 365. člena ZPP).
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 23. 3. 2023Nazaj na vrh ↑