VSL Sklep I Cp 1724/2021
ECLI:SI:VSLJ:2021:I.CP.1724.2021Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–8▾
Jedro povzetek sodišča
V konkretnem primeru je 15 dnevni rok po obvestilu (31. 8. 2021) potekel 15. 9. 2021. Nato imata toženi stranki še 8-dnevni pritožbeni rok, ko lahko vložita pritožbo. Štetje koledarja pokaže, da je 8-dnevni rok potekel 23. septembra 2021. Pritožbi pa sta bili oddani priporočeno 24. septembra, kar je za en dan prepozno.
Izrek
Pritožbi se kot prepozni zavržeta.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je razsodilo in ugodilo tožbenemu zahtevku tožeče stranke ter naložilo toženi stranki plačilo 1.130,42 EUR s pripadki.
2Proti tej sodbi sta se pritožila toženca. Vlagata vsak svojo pritožbo in oba navajata, da nista imela možnosti poravnalnega naroka ali mediacije ter da izpodbijata tudi višino zneskov za plačilo in pravdne stroške.
3Na vročeni pritožbi tožeča stranka ni odgovorila.
4Pritožbi sta prepozni.
5Sodišče prve stopnje je s sodbo tožencema vročalo. Iz povratnic, ki sta pripeti k listovni številki 95 izhaja, da je vročevalec poskusil pismo vročiti naslovniku ali članu gospodinjstva. Ker mu to ni uspelo, je 31. 8. 2021 pustil obvestilo v predalčniku. V obvestilu je pisalo, kje je pismo in da v roku 15 dni naslovnik mora pošto prevzeti ter če ne prevzame, bo pošta puščena v njegovem predalčniku. Vročevalec je pustil to obvestilo 16. 9. 2021. Na sodišče sta toženca poslala pritožbi s priporočeno pošto, ki sta jo oddala 24. 9. 2021 (potrdilo na kuverti, pripeti k list. št. 97 in 98).
6Po tretjem odstavku 142. člena ZPP, če vročitev po 140. členu zakona ni možna, se osebna vročitev fizični osebi opravi tako, da vročevalec pisanje izroči sodišču, ki je vročitev odredila, če gre za vročitev po pošti, pa pošti v kraju stanovanja, v hišnem predalčniku oziroma na vratih stanovanja pusti obvestilo, v katerem je navedeno, kje je pisanje in rok 15 dni, v katerem mora naslovnik pisanje dvigniti. Na obvestilu vročevalec navede vzrok za takšno ravnanje in dan, ki je obvestilo pustil naslovniku, ter se podpiše. Vročitev se šteje za opravljeno z dnem, ko naslovnik pisanje dvigne. Če naslovnik pisanja ne dvigne v roku 15 dni, se šteje, da je bila vročitev opravljena s potekom tega roka, na kar je treba naslovnika obvestiti v obvestilu iz prejšnjega odstavka. Po poteku roka vročevalec pusti pisanje iz prejšnjega odstavka v predalčniku.
7V konkretnem primeru je 15 dnevni rok po obvestilu (31. 8. 2021) potekel 15. 9. 2021. Nato imata toženi stranki še 8-dnevni pritožbeni rok, ko lahko vložita pritožbo. Štetje koledarja pokaže, da je 8-dnevni rok potekel 23. septembra 2021. Pritožbi pa sta bili oddani priporočeno 24. septembra, kar je za en dan prepozno. Ob upoštevanju jezikovne, teleološke in sistemske metode razlage, je Vrhovno sodišče RS že sprejelo stališče, da se pri vročitvi na način iz tretjega in četrtega odstavka 142. člena ZPP šteje vročitev za opravljeno s potekom 15-dnevnega roka, torej na zadnji dan tega roka (primerjaj sklep Vrhovnega sodišča II Ips 58/2011). Iz povzetih določb zakona in tudi sodne prakse izhaja, da je pritožba toženca prepozna.
8Zato je bilo treba pritožbi zavreči kot prepozni (prvi odstavek 343. člena ZPP).
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 3. 3. 2022Nazaj na vrh ↑