VSC Sklep I Ip 69/2020
ECLI:SI:VSCE:2020:I.IP.69.2020Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–7▾
Jedro povzetek sodišča
Kot je razvidno iz podatkov v spisu je bila pritožba na sodišče prve stopnje poslana s priporočeno pošto 5. 2. 2020, kar je po izteku pritožbenega roka in je prepozna.
Izrek
Pritožba se zavrže.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom štelo za umaknjeno pritožbo dolžnice P. G. z dne 25. 10. 2019 zoper sklep Okrajnega sodišča v Velenju z dne 26. 9. 2019 opr. št. I 280/2018.
2Zoper sklep se je pritožila prva dolžnica in navajala, da ne drži, da po pozivu sodišča ni plačala sodne takse, saj s strani sodišča sploh ni bila pozvana, da plača sodno takso. Predlaga, da se pritožbi ugodi.
3Pritožba je prepozna.
4Sodišče druge stopnje je ob preizkusu pritožbe prve dolžnice v skladu s prvim odstavkom 346. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju ZPP) v zvezi s 366. členom istega zakona in 15. členom Zakona o izvršbi in zavarovanju (v nadaljevanju ZIZ) ugotovilo, da je pritožba prepozna, saj je bila vložena po preteku zakonskega roka zanjo (drugi odstavek 343. člena ZPP).
5Iz obvestila sodišču o opravljeni vročitvi izhaja, da je bil prvi dolžnici pritožbeno izpodbijani sklep vročen s t. i. fikcijo vročitve po tretjem in četrtem odstavku 142. člena ZPP. V skladu s tretjim odstavkom 142. člena ZPP je določeno, da če vročitev po 140. členu ZPP (t.i. nadomestna vročitev, op. pritožbenega sodišča) ni možna, se osebna vročitev fizični osebi opravi tako, da vročevalec pisanje izroči sodišču, ki je vročitev odredilo, če gre za vročitev po pošti, pa pošti v kraju njegovega stanovanja, v hišnem ali izpostavljenem predalčniku oziroma na vratih stanovanja pa pusti obvestilo, v katerem je navedeno, kje je pisanje, in rok 15 dni, v katerem mora naslovnik pisanje dvigniti. Na obvestilu in na pisanju, ki bi ga moral vročiti, vročevalec navede vzrok za takšno ravnanje in dan, ko je obvestilo pustil naslovniku, ter se podpiše. V skladu s četrtim odstavkom 142. člena ZPP se vročitev po prejšnjem odstavku šteje za opravljeno z dnem, ko naslovnik pisanje dvigne. Če naslovnik pisanja ne dvigne v 15 dneh, se šteje, da je bila vročitev opravljena s potekom tega roka, na kar je treba naslovnika v obvestilu iz prejšnjega odstavka opozoriti. Po preteku tega roka vročevalec pusti pisanje iz prejšnjega odstavka v hišnem oziroma izpostavljenem predalčniku naslovnika. Če naslovnik nima predalčnika ali je ta neuporaben, se pisanje vrne sodišču, na kar je treba naslovnika v obvestilu iz prejšnjega odstavka opozoriti.
6Ker vročevalec izpodbijanega sklepa ob poskusu vročitve ni mogel izročiti niti prvi dolžnici niti odraslemu članu njenega gospodinjstva, je 9. 1. 2020 v dolžničinem hišnem predalčniku pustil obvestilo, kje je pisanje, z navedbo roka 15 dni, v katerem ga mora prevzeti. Ker prva dolžnica pisanja ni dvignila v 15 dneh, se skladno s četrtim odstavkom 142. člena ZPP šteje, da je bila vročitev opravljena s potekom tega roka 24. 1. 2020. Naslednji dan je pričel teči osemdnevni pritožbeni rok (tretji odstavek 9. člena ZIZ), ki se je iztekel 1. 2. 2020. Ker je bila tega dne sobota, se je skladno s četrtim odstavkom 111. člena ZPP1 pritožbeni rok iztekel s pretekom prvega prihodnjega delavnika, torej s pretekom 3. 2. 2020. Kot je razvidno iz podatkov v spisu je bila pritožba na sodišče prve stopnje poslana s priporočeno pošto 5. 2. 2020, kar je torej po izteku pritožbenega roka in je tako prepozna.
7V skladu s prvim odstavkom 346. člena ZPP v zvezi s 366. členom istega zakona in 15. členom ZIZ je zato bilo potrebno pritožbo prve dolžnice zavreči kot prepozno.
1 Četrti odstavek 111. člena ZPP določa, da če je zadnji dan roka sobota, nedelja, praznik ali drug prost dan, ki ga določa zakon o praznikih, se izteče rok s pretekom prvega prihodnjega delavnika.
Vir: Višje sodišče v Celju · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 11. 1. 2021Nazaj na vrh ↑