VSRS Sklep II DoR 227/2019
ECLI:SI:VSRS:2019:II.DOR.227.2019Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–8▾
Jedro povzetek sodišča
Dolžnica v laični vlogi ni izkazala, da ima opravljen pravniški državni izpit.
Izrek
Pritožba se zavrže.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je ugovor dolžnice zoper sklep o izvršbi štelo za umaknjen, ker dolžnica v postavljenem roku ni plačala sodne takse za ugovor, pogoji za oprostitev, odlog ali obročno plačilo sodnih taks pa niso bili izpolnjeni.
2Sodišče druge stopnje je dolžničino pritožbo zavrnilo.
3Zoper sklep sodišča druge stopnje je dolžnica na Vrhovno sodišče vložila laično pritožbo.
4Pritožba ni dovoljena.
5Ker niti Zakon o izvršbi in zavarovanju niti Zakon o pravdnem postopku (v nadaljevanju ZPP) ne predvidevata pritožbe zoper sklep sodišča druge stopnje, je Vrhovno sodišče tožničino vlogo obravnavalo kot predlog za dopustitev revizije.
6ZPP v prvem odstavku 367.b člena določa, da mora stranka predlog za dopustitev revizije podati v 30 dneh po vročitvi pravnomočne odločbe sodišča druge stopnje. V tretjem odstavku 86. člena določa, da lahko stranka v postopku z izrednimi pravnimi sredstvi opravlja pravdna dejanja samo po pooblaščencu, ki je odvetnik. To pravilo v skladu s četrtim odstavkom 86. člena ne velja v primerih, če ima stranka ali njen zakoniti zastopnik opravljen pravniški državni izpit.
7Sodišče v skladu s prvim odstavkom 91. člena ZPP zavrže kot nedovoljeno izredno pravno sredstvo, ki ga vloži stranka sama ali njen zakoniti zastopnik, če ne izkaže izpolnitve pogojev iz četrtega odstavka 86. člena ZPP. ZPP tudi v 367.č členu določa, da če predlogu za dopustitev revizije ali reviziji ni priložen dokaz o izpolnjevanju pogojev iz četrtega odstavka 86. člena tega zakona, sodišče vlogo zavrže.
8Dolžnica v laični vlogi ni izkazala, da ima opravljen pravniški državni izpit. Poleg tega iz vročilnice izhaja, da je sklep sodišča druge stopnje prejela 14. 2. 2019. Rok za vložitev predloga se je iztekel 18. 3. 2019. Ker je bila dolžničina vloga na pošto priporočeno oddana šele 9. 4. 2019, je prepozna. Zato je Vrhovno sodišče dolžničino vlogo zavrglo (377. člen v zvezi s 367.č členom, prvim odstavkom 367.b člena in prvim odstavkom 91. člena ZPP).
Vir: Vrhovno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 26. 6. 2019Nazaj na vrh ↑