UPRS Sklep I U 1392/2017-23
ECLI:SI:UPRS:2018:I.U.1392.2017.23Področje: upravni spor
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–7▾
Jedro povzetek sodišča
Tožba je bila vložena prepozno, zato jo je sodišče zavrglo.
Izrek
Tožba se zavrže.
Obrazložitev
1S prvostopenjsko odločbo je bila zavrnjena tožnikova zahteva za dostop do informacij javnega značaja, in sicer za posredovanje podatkov v zvezi z družbo A. d.o.o. o tem, ali so bili za poslovodne osebe oziroma odredbodajalce oziroma odgovorne osebe in člane uprave A. d.o.o. plačani prispevki za socialno varnost od vključno leta 2013 naprej, nadalje o neplačevanju socialnih prispevkov za prizadete delavce, prikazano po letih od 2013 dalje, ter številu zaposlenih, za katere prispevki niso bili plačani, in o višini davčnega dolga družbe A. d.o.o. iz naslova socialnih prispevkov.
2Tožnik se je zoper prvostopenjsko odločbo pritožil, drugostopenjski organ pa je pritožbo zavrnil.
3Tožnik je dne 28. 6. 2017 pri naslovnem sodišču vložil tožbo zoper odločbo Informacijskega pooblaščenca št. 090-99/2017/4 z dne 24. 5. 2017, podrejeno zoper odločbo Finančne uprave Republike Slovenije št. 090-6/2017-2 z dne 7. 4. 2017. Predlaga, naj sodišče odločbi razglasi za nični, oziroma naj ju odpravi in samo meritorno odloči o zadevi tako, da mora prvostopenjski organ informacije razkriti.
4Tožena stranka in stranka z interesom Finančna uprava Republike Slovenije sta podali odgovora na tožbo, v katerih nasprotujeta tožbenim navedbam in vztrajata vsaka pri svoji odločitvi, tožnik pa je v pripravljalni vlogi podal še dodatna stališča, s katerimi dodatno utemeljuje tožbene razloge.
5Sodišče je tožbo zavrglo iz naslednjih razlogov:
6Po preučitvi upravnega spisa je sodišče ugotovilo, da je bila tožba vložena prepozno. Po določbi prvega odstavka 28. člena Zakona o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1) je treba tožbo vložiti v 30 dneh od vročitve upravnega akta, s katerim je bil končan postopek. Iz predloženih upravnih spisov je razvidno, da je bila drugostopenjska odločba vročena tožniku dne 25. 5. 2017. Posledično temu se je 30 dnevni rok iztekel dne 24. 6. 2017, ker pa je bil zadnji dan roka sobota, se je skladno z drugim odstavkom 101. Zakona o splošnem upravnem postopku rok iztekel dne 26. 6. 2017. Ker je tožnik tožbo vložil dne 28. 6. 2017, je bila ta vložena po poteku zakonsko določenega roka za vložitev tožbe iz prvega odstavka 28. člena ZUS-1.
7Če je tožba vložena prepozno, jo mora sodišče po določbi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1 s sklepom zavreči. Upoštevaje navedeno in na podlagi tretjega odstavka 36. člena v zvezi s petim odstavkom 59. člena ZUS-1 je sodišče odločilo, kot izhaja iz izreka tega sklepa.
Vir: Upravno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 6. 2. 2019Nazaj na vrh ↑