VSM Sklep I Cp 699/2018
ECLI:SI:VSMB:2018:I.CP.699.2018Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–6▾
Jedro povzetek sodišča
V hišnem predalčniku toženih strank je bilo 15. 5. 2018 puščeno obvestilo o pošiljki, ker vročevalec toženih strank ni našel doma. V obvestilu je bilo navedeno, kje se pošiljka nahaja in rok 15 dni, v katerem morajo pisanje dvigniti. Tožene stranke tega v 15 dneh niso storile, zato se po četrtem odstavku 142. člena ZPP šteje, da je bila vročitev opravljena na zadnji dan 15-dnevnega roka, torej 30. 5. 2018. 8-dnevni rok za dopolnitev vlog je začel teči naslednji dan po vročitvi (31. 5. 2018), zadnji dan za dopolnitev vlog pa je bil 7. 6. 2018. Tožene stranke so dopolnitev vložile 8. 6. 2018, torej prepozno.
Izrek
Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje.
Obrazložitev
1Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje predloge toženih strank za oprostitev oziroma odlog in obročno plačilo sodne takse kot nepopolne zavrglo.
2Tak sklep izpodbijajo tožene stranke. Navajajo, da so vsi trije po dopustu podali izjave o premoženjskem stanju.
3Pritožba ni utemeljena.
4Sodišče prve stopnje je toženim strankam s sklepom naložilo, da svoje predloge za oprostitev oziroma odlog ali obročno plačilo sodne takse dopolnijo v roku 8 dni in jih opozorilo, da bo, v kolikor ne bodo postopale v skladu s sklepom sodišča, njihove predloge kot nepopolne zavrglo (četrti odstavek 108. člena Zakona o pravdnem postopku - v nadaljevanju ZPP). V hišnem predalčniku toženih strank je bilo 15. 5. 2018 puščeno obvestilo o pošiljki, ker vročevalec toženih strank ni našel doma. V obvestilu je bilo navedeno, kje se pošiljka nahaja in rok 15 dni, v katerem morajo pisanje dvigniti. Tožene stranke tega v 15 dneh niso storile, zato se po četrtem odstavku 142. člena ZPP šteje, da je bila vročitev opravljena na zadnji dan 15-dnevnega roka, torej 30. 5. 2018. 8-dnevni rok za dopolnitev vlog je začel teči naslednji dan po vročitvi (31. 5. 2018), zadnji dan za dopolnitev vlog pa je bil 7. 6. 2018. Tožene stranke so dopolnitev vložile 8. 6. 2018, torej prepozno, zato je sodišče prve stopnje njihove vloge za oprostitev plačila sodnih taks oziroma za odlog ali obročno plačilo pravilno kot nepopolne zavrglo.
5Odločitev pritožbenega sodišča temelji na drugem odstavku 365. člena ZPP.
6Izrek o stroških je odpadel, ker niso bili priglašeni.
Vir: Višje sodišče v Mariboru · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 26. 10. 2018Nazaj na vrh ↑