VSL sklep I Cp 1877/2012
ECLI:SI:VSLJ:2012:I.CP.1877.2012Področje: dedno pravo, civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–6▾
Jedro povzetek sodišča
V zapuščinskih postopkih lahko pritožbeno sodišče izjemoma upošteva tudi pritožbo, ki ni bila vložena pravočasno, če s tem niso prizadete pravice drugih oseb, ki se opirajo na sklep. Trditveno in dokazno breme, zakaj naj sodišče v njegovem primeru naredi izjemo od pravila, nosi pritožnik.
Smisel tretjega odstavka 173. člena ZD je zagotoviti možnost za odpravo vsebinskih nepravilnosti sklepa, ki se nanašajo na pravice strank, o katerih se odloča v zapuščinskem postopku. Zato za izpodbijani sklep, ki pritožnika šele napotuje na postopek, v katerem se bo ugotavljalo, ali ima zatrjevana upravičenja glede premoženja zapustnice, ne pride v poštev.
Izrek
Pritožba se zavrže.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je prekinilo zapuščinski postopek ter dediča A. I. napotilo, da zoper ostale sodediče vloži tožbo za ugotovitev, da določene nepremičnine ne sodijo v zapuščino.
2Pritožil se je na pravdo napoteni dedič po pooblaščencu.
3Pritožba je prepozna.
4Pritožnik je izpodbijani sklep prejel 6. 4. 2012, kar je razvidno iz povratnice, pripete k list. št. 14 spisa. Pritožbo je potrebno vložiti v 15 dneh od vročitve (drugi odstavek 172. člena Zakona o dedovanju – ZD). O štetju rokov ZD nima posebnih določb, zato se skladno s 163. členom ZD uporabljajo določbe Zakona o pravdnem postopku (ZPP). Ker bi se rok za pritožbo iztekel 21. 4. 2012, to pa je bila sobota, se je pritožbeni rok iztekel v ponedeljek 23. 4. 2012 (četrti odstavek 111. člena ZPP). Pritožba bi bila pravočasna, če bi bila vložena na sodišče ali oddana priporočeno na pošto najkasneje tega dne (112. člen ZPP). Pritožnik pa je šele 30. 4. 2012 za zastopanje pooblastil odvetnika, ki je pritožbo oddal priporočeno na pošti 7. 5. 2012.
5V zapuščinskih postopkih lahko pritožbeno sodišče izjemoma upošteva tudi pritožbo, ki ni bila vložena pravočasno, če s tem niso prizadete pravice drugih oseb, ki se opirajo na sklep (tretji odstavek 173. člena ZD). Trditveno in dokazno breme zakaj naj sodišče v njegovem primeru naredi izjemo od pravila, nosi pritožnik (sklep VS RS II Ips 554/2006). Pritožba pa o tem nima navedb. Razen tega pride določba o upoštevanju nepravočasne pritožbe v poštev le pri sklepu o dedovanju ali o volilu, ne pa pri sklepih, s katerimi se ne odloča o pravicah materialnega prava. Smisel tretjega odstavka 173. člena ZD je namreč zagotoviti možnost za odpravo vsebinskih nepravilnosti sklepa, ki se nanašajo na pravice strank, o katerih se odloča v zapuščinskem postopku (gl. sklep VS RS II Ips 554/2006). Zato za izpodbijani sklep, ki pritožnika šele napotuje na postopek, v katerem se bo ugotavljalo, ali ima zatrjevana upravičenja glede premoženja zapustnice, ne pride v poštev.
6Glede na obrazloženo je višje sodišče prepozno pritožbo zavrglo (prvi odstavek 346. člena ZPP v zvezi s 163. členom ZD).
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 12. 12. 2012Nazaj na vrh ↑