VSM sklep Cpg 343/95
ECLI:SI:VSMB:1997:CPG.343.95Področje: izvršilno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev▾
Jedro povzetek sodišča
Če v ugovoru po izteku roka uveljavlja dejstvo, ki se nanaša na samo terjatev, mora sodišče upoštevati tudi ugovor, vložen po izteku 8-dnevnega roka - 1.odst. 51.člena ZIP.
Izrek
Pritožbi se ugodi in se sklep sodišča prve stopnje opr. št. I Ig 420/95-7 z dne 6.7.1995 razveljavi in zadeva vrne prvostopnemu sodišču v ponovno odločanje.
Obrazložitev
V izvršbi na podlagi sporazuma iz 251. člena ZIP je dolžnik vložil ugovor, katerega je sodišče kot prepoznega zavrglo. V pravočasni pritožbi je dolžnik po svojem odvetniku navedel, da je vložil ugovor pravočasno dne 27.6.1995 v N.M. v R.H.
Pri preizkusu zadeve je pritožbeno sodišče ugotovilo, da je pritožba utemeljena, čeprav ne iz razlogov, ki so navedeni v pritožbi.
V nasprotju z žigom pošte v N.M. je pritožbena trditev, da je bil ugovor oddan priporočeno na pošto zadnji dan ugovornega roka - v torek dne 27.6.1995. Iz žiga je razvidna oddaja na pošto dne 30.6.1995, med-tem ko iz pritožbi priloženega poštnega potrdila, ni razvidno katera pošiljka je bila oddana dne 27.6.1995. Pač pa je prvostopno sodišče spregledalo, da je dolžnik v ugovoru zatrjeval plačilo dolga. Če v ugovoru po izteku roka uveljavlja takozvano dejstvo, ki se nanaša na samo terjatev, mora sodišče upoštevati tudi ugovor, vložen po izteku 8-dnevnega roka - 1.odst.
51.člena ZIP.
V nadaljnem postopku bo izvršilno sodišče ravnalo skladno s členi 52 do 54 ZIP. Pritožbeni stroški so nadaljni izvršilni stroški.
Vir: Višje sodišče v Mariboru · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 23. 8. 2009Nazaj na vrh ↑