VSRS Sklep II Ips 937/2006
ECLI:SI:VSRS:2009:II.IPS.937.2006Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–6▾
Jedro povzetek sodišča
Tožničina revizija je prepozna, saj jo je njena pooblaščenka vložila po preteku tridesetdnevnega roka.
Izrek
Revizija se zavrže.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je zavrnilo tožbeni zahtevek za plačilo odškodnine 10.432,32 EUR (prej 2.500.000 SIT). Sodišče druge stopnje je zavrnilo pritožbo tožeče stranke in potrdilo prvostopenjsko sodbo.
2Zoper sodbo sodišča druge stopnje je tožnica vložila revizijo. Uveljavlja revizijska razloga bistvene kršitve določb pravdnega postopka in zmotne uporabe materialnega prava. Predlaga spremembo sodbe z ugoditvijo tožbenemu zahtevku, podrejeno pa razveljavitev sodb obeh nižjih sodišč.
3Po 375. člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP) je bila revizija vročena toženi stranki, ki nanjo ni odgovorila in Vrhovnemu državnemu tožilstvu Republike Slovenije.
4Revizija je prepozna.
5Po prvem odstavku 367. člena ZPP je rok za vložitev revizije 30 dni od vročitve drugostopenjske sodbe. Tožnica ima pooblaščenko, ki ji je bila sodba sodišča druge stopnje vročena 6. 9. 2006, kot je razvidno iz vročilnice. Tridesetdnevni rok za revizijo je potekel v petek 6. 10. 2006.
6Če je vloga vezana na rok, se šteje, da je vložena pravočasno, če je izročena pristojnemu sodišču, preden se rok izteče (prvi odstavek 112. člena ZPP). Če se pošlje vloga po pošti priporočeno, se šteje dan oddaje na pošto za dan izročitve sodišču (drugi odstavek 112. člena ZPP). Tožničina pooblaščena odvetnica je revizijo vložila po pošti priporočeno v soboto 7. 10. 2006. To je razvidno iz poštne nalepke za priporočeno pošto na kuverti, ki je priložena reviziji (redna št. 33). Revizija je bila torej vložena po izteku tridesetdnevnega roka iz 367. člena ZPP in je prepozna. Zato jo je revizijsko sodišče na podlagi 377. člena ZPP zavrglo.
Vir: Vrhovno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 22. 8. 2009Nazaj na vrh ↑