VSRS Sklep I Up 694/2006
ECLI:SI:VSRS:2006:I.UP.524.2006Področje: carine, upravni spor
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev▾
Jedro povzetek sodišča
Pritožba se lahko vloži v 15 dneh od vročitve prepisa sodbe oziroma sklepa strankam.
Izrek
Pritožba se zavrne in se potrdi izpodbijani sklep.
Obrazložitev
Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom na podlagi 343. člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP) v zvezi s 1. odstavkom 16. člena Zakona o upravnem sporu (ZUS) tožničino pritožbo zoper sklep, opr. št. U 444/2003-20 z dne 18.1.2006, zavrglo kot prepozno vloženo. Omenjeni sklep je bil namreč stranki (oziroma njenem pooblaščencu) vročen 24.1.2006, zakonski pritožbeni rok (2. odstavek 70. člena ZUS) je potekel 9.2.2006, zato je dne 13.2.2006 vložena pritožba prepozna.
Tožnica v pritožbi navaja, da naj bi pritožbo poslala pravočasno, kar naj bi bilo razvidno iz fotokopije potrdila o oddaji pošiljke. Prilaga fotokopijo popisa oddanih pošiljk ter predlaga, da se njeni pritožbi ugodi in izpodbijani sklep odpravi.
Pritožba ni utemeljena.
Sodišče prve stopnje je svojo odločitev pravilno oprlo na določbo 70. člena ZUS, po kateri se pritožba lahko vloži v 15 dneh od vročitve prepisa sodbe (oziroma sklepa) strankam. Iz sodnega spisa je razvidno, da je bil prepis sklepa, opr. št. U 444/2003-20 z dne 18.1.2006, pravilno vročen tožničinem pooblaščencu dne 24.1.2006 (povratnica pripeta k list. št. 54 sodnega spisa), kar tožnica ne izpodbija. 15-dnevni pritožbeni rok od vročitve omenjenega prepisa tožničinem pooblaščencu je (ob upoštevanju 4. odstavka 111. člena ZPP) iztekel 9.2.2006. Pritožba, ki jo je tožnica vložila 13.2.2006 (tako izhaja iz odtisa sprejemne štampiljke na list. št. 55 sodnega spisa), je zato prepozna in jo je sodišče prve stopnje kot tako pravilno zavrglo na podlagi 1. odstavka 343. člena ZPP.
Priložena fotokopija popisa oddanih pošiljk z dne 6.2.2006, na katero se sklicuje tožnica in z njo dokazuje pravočasnost vložene pritožbe, ne dokazuje utemeljenosti njenega ugovora, da bi bila pritožba zoper omenjeni sklep vložena pred iztekom pritožbenega roka.
Pritožbeno sodišče je na podlagi 73. člena v zvezi z 68. členom ZUS pritožbo kot neutemeljeno zavrnilo in potrdilo izpodbijani sklep sodišča prve stopnje, ker je spoznalo, da niso podani razlogi, iz katerih se izpodbija omenjeni sklep, in ne razlogi, na katere mora paziti po uradni dolžnosti.
Vir: Vrhovno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 22. 8. 2009Nazaj na vrh ↑