UPRS Sklep I U 1242/2024-75
ECLI:SI:UPRS:2025:I.U.1242.2024.75Področje: civilno procesno pravo, pravo vizumov, azila in priseljevanja
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–7▾
Jedro povzetek sodišča
Datum, ko je tožeča stranka dejansko prejela sodno pisanje v hišni predalčnik, v skladu z navedenim načelnim pravnim mnenjem ne vpliva na to, kdaj je nastopila fikcija vročitve. Rok za vložitev pritožbe pa začne teči naslednji dan po nastopu fikcije vročitve in se izteče na zadnji dan roka za vložitev pritožbe oziroma prvi delovni dan, če je zadnji dan roka za vložitev pritožbe sobota, nedelja ali drug dela prost dan.
Izrek
Pritožba se zavrže.
Obrazložitev
1Tožeča stranka je s priporočeno pošiljko vložila pritožbo zoper uvodoma navedeno sodbo Upravnega sodišča, s katero je sodišče zavrnilo njeno tožbo.
2Pritožba ni dovoljena.
3Skladno s prvim odstavkom 343. člena ZPP, ki se v tem postopku uporablja na podlagi prvega odstavka 22. člena Zakona o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1) predsednik senata sodišča prve stopnje brez naroka s sklepom zavrže prepozno, nepopolno ali nedovoljeno pritožbo. V skladu s tretjim odstavkom 73. člena ZUS-1 se pritožba lahko vloži v 15 dneh od vročitve prepisa sodbe strankam.
4Tožeča stranka je zamudila navedeni rok v obravnavani zadevi. Iz povratnice, ki je v sodnem spisu, je razvidno, da je bilo obvestilo o prispelem pisanju tožeči stranki puščeno v njenem hišnem predalčniku 19. 12. 2024. Sodnega pisanja ni dvignila v zakonsko določenem roku 15 dni, odkar je bila obveščena o prispeli pošiljki. V skladu z načelnim pravnim mnenjem, občne seje Vrhovnega sodišča, z dne 14. 1. 2015 fikcija vročitve nastopi s pretekom zadnjega, 15. dne, odkar je bilo stranki puščeno obvestilo, pri čemer fikcija vročitve nastopi tudi na soboto, nedeljo, praznik, ki je dela prost dan, ali drug dela prost dan v RS. Ob upoštevanju navedenega mnenja se šteje, da je fikcija vročitve nastopila v petek 3. 1. 2025. Ta dan je bila izpodbijana sodba vročena tožeči stranki.
5Sodišče je po prejemu pritožbe ugotovilo, da je tožnica obravnavano pritožbo oddala na bencinskem servisu, vendar iz ovojnice ni razviden datum in čas oddaje pošiljke, zato je tožečo stranko pozvala, da navede datum oddaje pošiljke in priloži ustrezno dokazilo. Tožeča stranka je navedla, da je obravnavano pritožbo poslala 21. 1. 2025, kar izhaja iz priloženega potrdila o prevzemu pošiljke. Glede na navedeno je tožeča stranka z obravnavano pritožbo zamudila rok za pritožbo, ki se je iztekel v ponedeljek 20. 1. 2025, saj jo je vložila en dan prepozno.
6Po presoji sodišča pa niso utemeljene navedbe tožeče stranke, da je sodbo prejela 6. 1. 2025 in da je pritožba, vložena 21. 1. 2025 pravočasna, saj datum, ko je tožeča stranka dejansko prejela sodno pisanje v hišni predalčnik, v skladu z navedenim načelnim pravnim mnenjem ne vpliva na to, kdaj je nastopila fikcija vročitve. Rok za vložitev pritožbe pa začne teči naslednji dan po nastopu fikcije vročitve in se izteče na zadnji dan roka za vložitev pritožbe oziroma prvi delovni dan, če je zadnji dan roka za vložitev pritožbe sobota, nedelja ali drug dela prost dan.
7Glede na navedeno je treba pritožbo zavreči na podlagi prvega odstavka 343. člena ZPP v zvezi s prvim odstavkom 22. člena ZUS-1.
Vir: Upravno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 23. 5. 2025Nazaj na vrh ↑